İletişim

İNVERTER KLİMA NEDİR?

 • İNVERTER KLİMA NEDİR?

  İklimlendirme tarihini incelediğimizde, insanlığın ilk ortaya çıktığı zamanlara kadar gideriz. İnsan, zorunlu içgüdüsel eylemlerinden bir tanesi olan, ısınma ve serinleme ihtiyacı doğrultusunda çeşitli hamleler yapmıştır. Isınma modern bir icat olsa da soğutma için daha eski çağlarda çeşitli yöntemler üretildiğini biliyoruz.

  Romalıların evlerinin duvarlarında soğuk su gezdirmesi, İran’da sarnıçlar ve keşfedilen rüzgâr kuleleriyle yapılan soğutma işlemleri ve İngiliz bilim insanı Faraday’ın amonyağın soğutma işleminde kullanılabileceğini bulmasıyla birlikte, soğutma uzun zamandır kullanılan bir yöntem olmuştur. Klimalar insanın ısınma ve serinleme ihtiyacına pratik bir cevap olabilmesi açısından, 1902 senesinde Amerika’da keşfedildi. Elektrikle çalışan bu ilk klima, yaklaşık 30 ton ağırlığındaydı.

  Klimalar pratik olarak, ortamın ısısını çekip soğutmak yoluyla tekrar ortama üflenmesinden oluşan bir sisteme dayanırlar. Soğutma işlemi, boruların içerisinde dolaşan soğutucu gaz dediğimiz bir gazla yapılır ve bu çevrimin sağlanabilmesi için elektrikten faydalanılır. İnsanın konfor sağlaması için üretilmiş olan klimalar, yüksek oranda elektrik çektikleri için, fayda/maliyet hususunda çok tartışma yaratmışlardır. Ancak ülkemiz gibi sıcak iklimlerde bulunan ülkeler için, özellikle yaz ayları geldiğinde ortam ısısını istenen düzeyde tutabilen klimalar, vazgeçilmez olmuşlardır. Bu durum, üreticisini klima elektrik kullanım maliyetlerini aşağıya çekebilmek için çareler aramaya yönlendirmiş, bu yönelimin bir sonucu olarak İnverter Klimalar keşfedilmiştir.

  İnverter Klimalar, değişken devirli klimalar olarak bilinirler. Genel klimaların çalışma prensibi, odanın sıcaklığı istenen seviyeye geldiğinde klima sensörleri yoluyla bunun fark edilip, cihazın geçici olarak durması, kendini rölantiye alması prensibine dayanır. Klima üreticileri en çok elektrik sarfiyatının bu durma ve yeniden hareket etme esnasında oluştuğunu fark ettiklerinden, klima da devrim niteliğinde olan İnverter klimaları üretmişlerdir. Normal klimalar AC motor tipiyle çalışırlarken, İnverter tip klimalar DC motor tipini kullanırlar. Motor, elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren bir aygıttır. İnverter kelimesi İngilizce bir kelime olup, çevirici anlamına gelmektedir. Elektrik akımı çevrimlerinin bu sistemde sağlanabilmesinden dolayı bu ismi almıştır.

  İnverter teknolojisini kullanan cihazların kompresörleri, rölantiye geçildiği esnada AC motorların teknolojilerinden farklı olarak doğru akım yerine dalgalı akım kullanmaktadırlar. Teknik detaylarda çok boğulmadan bilmemiz gereken, DC motor tipini kullanan bu yeni klimaların AC motor tipini kullanan klimalardan farklı olarak, daha az elektrik çekmeleri ve minimum sarfiyatla maksimum verim sağlamalarıdır. Diğer klima türlerinden % 30 ila % 40 oranında tasarruf sağlayan İnverter Klimalar, aynı zamanda -15 derece soğuk ya da 40 dereceyi aşan sıcaklarda dahi çalışmalarıyla bilinmektedirler. Sıradan klimalar, dışarıdaki hava sıcaklık oranları 0 derecenin altına düştüğünde veya 30 derecenin üzerine çıktığında büyük oranda performans kaybederler ya da tamamen dururlar. Bu da İnverter Klimaların önemini büyük ölçüde arttırmaktadır. Özellikle ülkemiz gibi yaz aylarını aşırı sıcak geçiren veya doğu bölgelerimizdeki gibi soğuk kış geçiren bölgeler için İnverter klima vazgeçilmez bir iklimlendirme aracıdır.

  2007 - 2008 yıllarında yaygınlığı artan bu klima tipi aynı zamanda oldukça sessiz çalışır. İnverter teknolojisinde ortamın ihtiyaçları daha fazla göz önünde bulundurulur. Bu tip klimalar ortamdaki hava sıcaklığı istenen düzeye ulaştığında kapanmazlar, üfledikleri hava miktarını düşürerek çalışmalarını sürdürürler. Durup kalkma esnasında oluşan aşırı enerji sarfiyatını büyük ölçüde azaltan bu teknoloji sayesinde, klima kullanımı yeni bir evreye geçmiştir. Ayrıca, ortam ısısındaki ani değişimleri daha hızlı algılayan İnverter klimalar, diğer tip klimalara göre ısıtma ve soğutma hızı bakımından da oldukça ileridedir.  İnverter Klimalar özellikle cihazın uzun süreli açık tutulacağı durumlarda büyük fayda sağlarlar.

     Görüntülenme : 391
  Yayınlanma Tarihi : 14/04/2016